Виступ В. Яценка – народного депутата України 1,2,3 скликань, віце — президента «Союзу Чорнобиль України» на засіданні Соціальної Ради 19 березня 2019 року. Тема заходу – «Наслідки реалізації реформ у соціальній сфері».

Шановні колеги.  Хочу нагадати, що за даними держстатистики, Україна втратила минулого року 233 тисячі населення. Вдумайтесь, за рік – майже чверть мільйона людей. Така реальна ціна, яку довелося заплатити українському народові за експерименти, що відбуваються під гаслами соціальних реформ. У нас немає такого великого людського ресурсу, як, наприклад, у Китаї чи Індії. Для нашої країни такі втрати є згубними. Тому життєво важливо якомога скоріше змінити і курс, і зміст реформ – на користь більшості людей і на захист вразливих верств населення.

Наприкінці лютого цього року було проведено спільне робоче засідання Чорнобильської асоціації народних депутатів України та Президії Національної академії медичних наук України на тему: «Основні напрями надання медичної допомоги постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи у віддаленому

після аварійному періоді». Провідні вчені – медики беззаперечно доводять, що через 33 роки після аварії спостерігається підвищення захворюваності та смертності серед всіх категорій постраждалих. За останніх два десятиліття чорнобильців стало удвічі менше. Учасники цього засідання дійшли єдиної думки, що чинний зміст державної політики у сферах охорони здоров’я і соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, не відповідає реальним потребам цих людей  і вимогам Конституції України.

Відповідно до Закону України  « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на Кабінет Міністрів України,   Міністерство охорони здоров’я України, інші центральні  органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування покладається обов’язок стосовно соціального захисту, організації щорічного медичного обстеження, надання медичної допомоги і санаторно-курортного лікування всіх осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Натомість, за ініціативою Кабінету Міністрів Законом України № 76 від 28 грудня 2014 року було зруйновано систему захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи: ліквідовано низку важливих соціальних програм, зокрема, програму «Комплексного медико-санітарного забезпечення та лікування онкологічних захворювань громадян, які постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, із застосуванням високовартісних медичних технологій»; скасовані норми щодо санаторно-курортного лікування ліквідаторів і потерпілих; повністю знищено захист потерпілих IV-ї  категорії.

17 липня 2018 року Конституційний суд України прийняв рішення
№6-р, яким визнав неконституційними згадані положення Закону № 76. Я виступав від громадськості на відкритому засіданні Конституційного Суду з цього питання. Таким чином, судом встановлено факт порушення норм Основного Закону України членами Уряду, який вносив відповідний законопроект, депутатами, які за нього голосували, і президентом України, який підписав цей Закон. Суспільство очікувало від цих осіб хоча б вибачення, а також негайних дій, спрямованих на виправлення своєї жахливої помилки.

Натомість, до цього часу ні Кабінетом Міністрів України, ні Верховною Радою України, ні Президентом України, як гарантом Конституції України, нічого не зроблено для поновлення порушених прав ліквідаторів аварії на ЧАЕС, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи і дітей Чорнобиля.       Щоби уникнути можливих спекуляцій на тему нестачі коштів – задайте запитання, чи є справедливим такий розподіл національного багатства, коли витрати на захист чорнобильців скоротилися у цьогорічному бюджеті порівняно з 2013 роком на 20%, а на утримання органів влади — зросли у рази, і коли чиновники держкомпаній безкарно призначають собі мільйонні зарплати і премії, а потім перераховують ці мільйони мамам в Америку чи Європу?

Люди мають право вимагати належного соціального захисту і пенсійного забезпечення. Союз юристів України,  який  надає правову допомогу громадським чорнобильським організаціям, підтверджує правомірність зазначених вимог. Це доведено в національних судах, Європейському Суді з прав людини і Конституційному суді України.

 

Конкретні вимоги до влади:

  • невідкладно внести зміни до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на виконання рішення  Конституційного суду України  № 6-р від 17 липня 2018 року – стосовно поновлення прав осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, на належний соціальний захист і кваліфіковану безоплатну медичну допомогу;
  • так само – невідкладно прийняти підготовлений громадськими чорнобильськими організаціями проект постанови про поліпшення постійного забезпечення осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

 

І на чисельні запитання стосовно майбутніх виборів — хочу зазначити, що при всіх наявних нечесних методах передвиборчої боротьби головне – щоби кожний громадянин прийшов на дільницю і зробив свій чесний вибір. Закликаю кожного добре подумати щодо свого вибору. Наприклад, хіба може український чорнобилець голосувати за представників політичних сил, які ініціювали, голосували, підписували згаданий античорнобильський Закон №76?!  Подумайте також, чи Ви готові й надалі платити згадану жахливу ціну за продовження антилюдських реформ у медичній та соціальній сферах?! Нехай кожен задасть собі й питання, чи підтримує він подальше зростання тарифів –
у найближчі 5 років – ще у 10 разів? Коли добре подумаєте – легше буде зробити правильний вибір. Бажаю всім здоров’я і добра!